509 Sıra Nolu VUK Genel Tebliğ ve 1 Nolu e-Defter Tebliğ Detaylari

509 Sıra Nolu VUK Genel Tebliğ Özet Bilgiler

509 sıra no ile 19.10.2019 tarihinde yeni Vergi Usul Kanunu Tebliği Yayınlandı. Bu tebliğ ile birlikte aşağıdaki tebliğler yayından kaldırılmış oldu.

  • 397 Vergi Usul Tebliği, 415 Vergi Usul Tebliği, 421 Vergi Usul Tebliği, 433 Vergi Usul Tebliği, 462 Vergi Usul Tebliği, 463 Vergi Usul Tebliği
Devamını okuyun

Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilgi notu

Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilgi notu

A. Gündem

Global olarak yaşadığımız Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle yurtdışından hammadde tedarik edilmemesi, siparişlerin iptal edilmesi ve hastalığın yayılmasını önleme gibi sebeplerle üretimin bir süre durma ihtimali bulunuyor. Bu ışıkta kısa çalışma hakkındaki hukuki bilgilendirmelerimizi paylaşıyoruz:

Devamını okuyun

Kısa Çalışma Ödeneği talepleri elektronik ortamdan yapılacak

İŞKUR’un Kısa Çalışma Ödeneği duyurusu

İŞKUR, internet sitesinden yaptığı duyuruda Kısa Çalışma Ödeneği’nin elektronik ortamda nasıl talep edilebileceğini açıkladı. Buna göre 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklüleri ve Hizmet Merkezleri’nin elektronik posta adreslerine gerekli belgeler gönderilerek başvuru yapılabilecek. 

Devamını okuyun

Normal Mal Kabul Alınan Sipariş Bakiye Sıfırlama Fişi (031130) Menüsü Kullanımı ve Mantığı

Cari firmalardan aldığınız siparişlerin bir kısmının teslim edilmesi, kalan miktarınsa ilgili firmalar tarafından iptal edilmesi durumunda; bu sipariş fişinin bakiyesinin sıfırlanması gerekir. Çünkü sipariş fişlerinden yararlanılarak irsaliye ve fatura girişleri yapılabilir ve iptal edilen fişlerin yanlışlıkla bu evraklara çağırılması söz konusu olabilir. İşte bu program yardımıyla, bir kısmı sevk edilip kalan kısmı iptal edilen sipariş fişlerinin bakiyeleri sıfırlanacaktır.

Devamını okuyun

Mücbir sebep kapsamındaki mükelleflere KDV tevkifatı uygulaması

Mücbir sebep kapsamındaki mükelleflere KDV tevkifatı uygulanmayacak

Koronavirüs’ten ve salgınla mücadele kapsamda alınan tedbirlerden etkilenen mükellefler, vergi sorumluluklarını yerine getirirken mükellef ve mükellef gruplarının mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak. Bu kapsamda Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında verilen Muhtasar ve KDV beyannameleri 27.07.2020’ye dek uzatıldı. Tahakkuk eden veri ödeme süreleri ise 6’şar ay uzatılarak Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son haftası içerisinde ödenebilecek.

Devamını okuyun