OTOMATİK BES KATILIM SİSTEMİ (ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK)

Mikro Yazılım olarak şirketlerimizin tüm iş süreçlerindeki değişikliklere ürünlerimizle uyum sağlama hedefimiz doğrultusunda, 27.12.2016 tarihinde yayınladığımız 15.15e sürümümüz ile, tüm ürünlerimizdeki personel modüllerine, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamındaki düzenlemeleri yansıtmıştık.

Şimdi de, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım için Anadolu Hayat Emeklilik ile anlaşma sağlayan müşterilerimizin BES işlemlerini otomatik yapabilmesi amacıyla işbirliği yaptık. Bu entegrasyon ile, BES işlemlerini Anadolu Hayat Emeklilik şirketi üzerinden gerçekleştiren müşterilerimiz;

• Hesap açma,

• Veri gönderimi,

• Gönderilen verinin sorgulanması

işlemlerini Mikro Yazılım ürünlerinden otomatik olarak sağlayabileceklerdir.

Yapılması gereken işlemler ile ilgili bilgiler aşağıdadır:

Öncelikle; Personel Sicil Kartları (111100) numaralı menüde “Personel ücret bilgileri” sekmesinde bulunan, personellere ait BES sistemine ilişkin tanımlamalar doğru ve tam olarak girilmesi gereklidir.

Ücret bilgileri sekmesine “Otomatik BES’e tabi” seçeneği işaretlenmeli ve BES şirketi seçim alanı Anadolu Hayat Emeklilik olarak seçilmelidir.

Programınız tarafından otomatik BES hesaplaması yapılabilmesi için personel sicil kartlarında bu alan işaretli olmalıdır.

Anadolu Hayat Emeklilik firması tarafından belirlenmiş olan BES hesap numarası, BES Grup Sözleşme numarası yazılmalı ve BES fon tercihi (faizli-faizsiz) seçilmelidir.

BES kesinti oranı tercihi:

• %3 ise, ücret bilgilerinde BES oranı (sıfır olarak bırakılabilir) tanımlamaya gerek bulunmayıp, Yasal Parametreler (116215) numaralı menüde “Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi” sekmesinden BES kesinti yüzdesi personeller için otomatik okunarak puantaja yansıyacaktır.

• %3’ ten (yasal olarak en az %3) fazla ise, BES oranı alanına tercih edilen oran girilmelidir.

NOTLAR:

1. Yasal Parametreler (116215) numaralı menüde “Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi” sekmesinde BES başlangıç tarihi, BES yüzdesi, Min/Max tutarları yer almaktadır. (Yönetmelik ile; çalışanların ücretinden işveren tarafından kesilecek çalışan katkı payı tutarı, kapsamdaki bütün çalışanlar için prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın yüzde üçü oranında belirlenmiştir.)

2. Hesaplanan Otomatik BES primi mevzuat gereği, kuruşlu hesaplanmayacak olup lira cinsinden hesaplanacaktır. Bu işlem puantaj sırasında program tarafından otomatik yapılmaktadır.

NOT.3: BES işlemleri için personel sicil kartında yapacağınız ortak tanımlamaları Sicil kartları toplu değişiklik (111700) nolu menüden toplu olarak değiştirebilirsiniz.

1) Anadolu Hayat Emeklilik

Yapılan yeni düzenleme ile Personel modülüne, Anadolu Hayat Emeklilik şirketine yeni hesap açma, veri gönderimi ve gönderilen verilerin sorgulanmasına yönelik menüler programlarımıza eklenmiştir.

Personel sicil kartları (111100) numaralı menüde, Personel ücret bilgileri sekmesinde bulunan ‘’BES Grup sözleşme no’’ alanı yeni eklenen bu menülerde yapılan işlemler için önemli olup, menüler bu grup numarasını baz alarak çalışmaktadır.

Bu menüler çalıştırıldığında, karşınıza gelecek olan pencereden Anadolu Hayat Emeklilik şirketi tarafından kullanıcıya verilen bağlantı bilgileri programa girilmelidir.

Girilen bu bilgiler ana makine / data dizini / PARAMS klasöründe tutulan “OTOMATIK_BES.ini” dosyasına kayıt edilecektir.

Böylece kullanıcıların menüye her girişinde bu bilgilerini dosyasından otomatik okunacak ve kullanıcının manuel olarak tekrar yazmasına gerek kalmayacaktır.

Ayrıca bağlantı bilgileri bir kez girildikten sonra, menülerde bulunan ‘’Bu ekranı bir daha gösterme’’ parametresi işaretlenirse menülerin her açılışında bağlantı bilgileri ekranı tekrar karşınıza gelmeyecektir. (Bağlantı bilgileri penceresi 115411, 115412, 115413 nolu menüler için ortak çalışmaktadır.)

Dilerseniz, bu alandaki tercihinizi PARAMS klasöründe tutulan “OTOMATIK_BES.ini”

dosyasından daha sonra değiştirebilirsiniz.

İni dosyanızda Baglanti_Ekrani_Gosterme alanı sıfır ise Bağlantı bilgileri ekranı karşınıza gelecek, Baglanti_Ekrani_Gosterme alanı bir ise Bağlantı bilgileri ekranı karşınıza gelmeyecekir.

Baglanti_Ekrani_Gosterme=0 (Bağlantı bilgileri ekranı menülerin her açılışında karşınıza gelecek)

Baglanti_Ekrani_Gosterme=1 (Bağlantı bilgileri ekranı menülerin her açılışında karşınıza gelmeyecek)

2.1) Yeni hesap açma personel listesi gönderimi (115411)

Yeni hesap açma personel listesi gönderimi (115411) nolu menü çalıştırıldığında karşınıza seçmiş olduğunuz personel(ler) bilgileri gelecek ve bilgileri kontrol ederek devam edebileceksiniz.

Gelen onay ekranında “Eminim devam et seçeneği’’ ile devam edebilir veya “Vazgeç’’ butonu ile menüden çıkabilirsiniz.

“Eminim devam et’’ seçeneği ile ilerlenirse program otomatik olarak Anadolu Hayat Emeklilik sistemi ile bağlantı kurarak sisteme yeni dahil olacak personel bilgilerinizi Anadolu Hayat Emeklilik sistemine otomatik gönderilmesini sağlanacaktır.

Böylece kullanıcıların tekrar onay işlemi yapmalarına veya manuel işlem yapmalarına gerek kalmayacaktır.

Karşınıza gelecek olan ‘’İşlem tamamlandı’’ ibaresinden sonra menüdeki işlem başarıyla tamamlanmış olacaktır.

2.2) Tahsilat listesi gönderimi (115412)

Tahsilat listesi gönderimi (115412) numaralı menü çalıştırıldığında, personel(ler) seçim ekranından sonra karşınıza parametreler ekranı gelecek ve parametreler ekranında Grup sözleşme numarası, Ücret ödeme tarihi, BES ödeme tipi belirlendikten sonra Onay (F2) butonu ile ilerleyebileceksiniz.

, Menü çalıştığında Aktarılacak kayıtlar adlı pencere karşınıza gelecektir. Menüde karşınıza seçmiş olduğunuz personel(ler) bilgileri gelecek ve bilgileri kontrol ederek devam edebileceksiniz.

, Onay ekranında “Eminim devam et’’ seçeneği ile ilerledikten sonra Yeni hesap açma personel listesi gönderimi (115411) numaralı menüde olduğu gibi Anadolu Hayat Emeklilik sistemi ile otomatik bağlantı kurulacaktır.

, Böylece personel puantaj işlemlerinizden sonra Anadolu Hayat Emeklilik sistemine personelleriniz için Bes tutar tahsilatlarını otomatik gönderimini sağlayabileceksiniz. Son olarak karşınıza gelecek olan “İşlem tamamlandı’’ ibaresinden sonra menüdeki işlem başarıyla tamamlanmış olacaktır.

2.3) Gönderilen liste bilgileri sorgulama (115413)

Gönderilen liste bilgileri sorgulama (115413) numaralı menüde diğer menüler ile aynı olan Bağlantı bilgileri ekranından sonra devam ettiğinizde Parametreler ekranı karşınıza gelecektir.

Ekranda Grup sözleşme numarası alanda F10 yapıldığında, sisteminizde var olan Grup sözleşme numaraları karşınıza gelecektir. Sorgulanacak parti numarasının ait olduğu grup sözleşme numarası seçilerek devam edilmelidir.

Sorgulanacak parti numarası alanında F10 yapıldığında daha önce girilenler adlı bir pencere karşınıza gelecektir. Pencerede daha önce yapmış olduğunuz tahsilat gönderimi, hesap açma işlemleri yer almakta olup, listeleyeceğiniz işleme ait sorgu numarası seçildikten sonra Onay(F2) butonu ile ilerlenmelidir.

Böylece 115411 ve 115412 nolu menülerde olduğu gibi Anadolu Hayat Emeklilik sistemi ile otomatik bağlantı sağlanarak, raporlayacağınız işleme ait detaylara aşağıdaki görsel örnekteki gibi ulaşabileceksiniz.