MİKRO DB ANALİZ KULLANIMI

Öncelikle Stok, cari, hizmet, banka, personel, kasa, demirbaş, muhasebe hesabı, sorumluluk merkezleri, barkod tanıtımı vb kartların listelendiği F10 pencerelerinde, bu kartlara ilişkin tanıtıcı bilgiler veren başlıklar yer almaktadır.Örneğin Stok kartlarının listelendiği F10 pencerelerinde, stokların kodu, adı, birimi, miktarı vb başlıklar yer alırken, cari hesapların listelendiği F10 pencerelerinde de satıcı ve müşteri carilerinin kodu, adı, unvanı vb başlıklar yer almaktadır.Diğer tanıtım kartları içinde aynı başlıklar söz konusudur. 

DB Analiz bu kartlardaki görüntülenen bilgilerin güncellenmesine farklı kolonlar eklenmesine yaramaktadır. Her kullanıcının F10 pencerelerinde görüntülenecek başlıkları belirleyebilmesine, dolayısıyla kartlarına ilişkin kayıtları istedikleri başlıklar altında listeleyebilmesine imkân vermektedir. Çünkü programlarımızda, her karta yönelik birçok başlık seçeneğinin kayıtlı olduğu dosyalar yer almaktadır. Bu dosyaların, dolayısıyla bu dosyalarda yer alan başlıkların neler olduklarını, F10 ekranlarında ALT-X kısa yolu ile ulaşabilir veya aşağıdaki görselde görüldüğü gibi tablo görünümü seçeneğine tıklayabilirsiniz.

ALT-X

DB Analize buradan da ulaşabilirsiniz.

DB Analizi açtıktan sonra değişiklik yapacağımız Choose açıyoruz. Görüntülediğimiz STOKLAR_CHOOSE_2 ‘yi açarak SQL sorgu cümlemizi ilgili alana SQL kurallarına uygun yazıyoruz. Kayıt işlemini ister üzerine yapıyoruz istersek farklı bir Choose ismi vererek yeni Choose tanımı yapabiliyoruz.

Değişiklik yaptığımız bu Choose’u kullanıcılar arasında istediğimiz kullanıcıya tanımlayabilir diğer kullanıcılara tanımlamaya bilirsiniz. Bu tanımları Detaylar bölümünden yapıyoruz. Hangi Choose’u kullanıyorsa kullanıcımız görünüm adı kısmından seçiyoruz daha sonradan Geçerli Kullanıcı bölümünden kullanıcımızı seçiyoruz yeni görüntüleyeceği Choose’u Yerine Kullanılacak Görünüm alanından seçerek onayla diyoruz. Seçim onaylandıktan sonra o kullanıcının görünüm adı yeni tanımladığımız görünüm adı oluyor.

Eğer ki işlemlerimizde hata yaptık veya eski haline dönmemiz gerekiyor aynı detaylar bölümünden görünüm adını seçerek seçili atamaları varsayılana geri getir dediğimizde eski haline geri dönecektir.

DB Analiz butonunun kullanımını kısaca özet geçtim. Takıldığınız yerlerde mail atarak bize dönüş sağlayabilir farklı alanlardaki taleplerinize sorularınıza cevaplar bulabiliriz.

Teşekkür ederiz Saygılarımızla…